Geavanceerd zoeken Geavanceerd zoeken

Czy anioły mogą pomóc przy budowie ołtarza gotyckiego? Z jaką bestią walczyłby św. Jerzy w XXI wieku? Czy ostatnia wieczerza pasuje do modernistycznej architektury Manhattanu? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziecie w katalogu wyjątkowej Aukcji Sacrum, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji SacroExpo – największych targów sakralnych w tej części Europy – już 20 czerwca 2023 roku o 17:00 w hali Targi Kielce (Zakładowa 1, Kielce). Organizatorem aukcji jest warszawski Dom Aukcyjny Art in House. Licytacja będzie możliwa osobiście, telefonicznie, online lub poprzez zlecenie z limitem.

Aukcja Sacrum stawia przed sobą zadanie ukazania współczesnego oblicza sztuki religijnej.  Ofertę otwiera „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka, którą artysta umieszcza w modernistycznej kamienicy z widokiem na Nowy Jork; kolejną pozycją katalogu jest praca Joanny Mieszko, nawiązująca do apokaliptycznej Niebiańskiej Jerozolimy; proces budowy średniowiecznego ołtarza przedstawi z kolei Katarzyna Słowiańska-Kucz, jak zwykle odwołująca się do stylu malarstwa flamandzkiego; do sztuki dawnej odwoła się również Michał Motłoch we własnej wersji Zwiastowania oraz Malwina de Brade w scence ze Św. Hubertem jakby wprost wyciągniętej z gotyckich miniatur.

Osobną grupą prac w aukcyjnej ofercie są nowoczesne ikony, powstałe na międzynarodowych plenerach organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Wśród artystów pojawią się m.in. Borys Shermeta, Bogdana Kuzerovska czy Małgorzata Szewczuk. Pracą nawiązującą do aktualnych wydarzeń na wschodzie jest niezwykle ciekawa ikona Borysa Fiodorowicza, przedstawiająca św. Jerzego walczącego z czołgiem.

W stronę abstrakcji zabierze nas neonowa kompozycja Izabeli Kozłowskiej, symboliczne ujęcie Światła Klaudii Krzosek, „Góra Przemienienia” Aleksandra Grzybka oraz kubistyczny portret autorstwa Eugeniusza Gerlacha. Pop-artowe i komiksowe przedstawienia Madonny i świętych zaprezentują z kolei Roma Jaruszewska, Beata Szustkiewicz oraz Battler.

Gratką dla kolekcjonerów mogą okazać się litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty czy inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich „Bogurodzica” oraz „Mandylion”.

Nie zapominamy również o miłośnikach form trójwymiarowych: wśród rzeźb znajdziecie złotą Madonnę Jacka Opały, krucyfiks znakomitego Jean Lambert-Ruckiego oraz świętego ze stali Wita Bogusławskiego.

Wszystkie prace będzie można obejrzeć w czasie SacroExpo2023 w przestrzeni ekspozycyjnej Targi Kielce (Zakładowa 1, Kielce), od 19 czerwca od godz. 9:00.


Populair

 

Wojciech Brewka, Naughty by nature 2, 2021

9 gavel 771 EUR
 

Hanna Kłopotowska, On the other side, 2023

5 gavel 2 204 EUR
 

Natasza Mirak, Pora przypływu, 2023

8 gavel 2 425 EUR
 

Pola Sam, Pozytywka z Obsydianopolis, 2023

4 gavel 331 EUR
 

Robert Jadczak, Ostatnia wieczerza, 2023

3 gavel 617 EUR
 

Joanna Mieszko, Jerozolima, 2023

5 gavel 529 EUR
 

Alicja Kappa, Beztroskie wakacje, 2023

4 gavel 287 EUR
 

Borys Fiodorowicz, Madonna di Cura, 2023

3 gavel 1 433 EUR
 

Krystyna Róż-Pasek, Jazzowy koncert, 2023

2 gavel 287 EUR
 

Andrejus Kovelinas, Easy Game 2, 2023

5 gavel 331 EUR
keyboard_arrow_up